• ÇFARË DOMETHËNË TË LEXOSH ME PËRGJEGJËSI?

  Apr 10, 15 • 1508 Views • LetërsiNo Comments

  Shkruan: Ndue UKAJ   Fuqia e letërsisë Letërsia, gjithnjë shtron pyetje, dilema, sepse natyra e saj shpirtërore  është e tillë, e papërcaktuar; kalon përtej dogmave, doktrinave, sistemeve të ngurta, dhe në mënyrë konstante vazhdon të bëjë...

 • RAPORT PARA NJË AKADEMIE

  Mar 18, 15 • 1327 Views • LetërsiNo Comments

  Shkruan: NDUE UKAJ Para një auditori të përzgjedhur, siç mund të jetë ai i një akademie, mund të flasë vetëm dikush që shquhet për arritje shumë të veçanta në arte, filozofi e shkencë. Së paku kështu dëfton përvoja empirike. E kështu nuk...

 • KOMPLEKSI MUZEOR “NDRE MJEDA”

  Mar 2, 15 • 2248 Views • LetërsiNo Comments

  SHKRUAN: Don Nikë UKGJINI Dom Ndre Mjeda qe njëri prej personazheve më të rëndësishëm të kulturës, shqiptare në gjysmën e parë të shekullit të njëzetë, njëri prej protagonistëve më të zëshëm të saj, kontribues i spikatur i ruajtjes dhe...

 • BOTOHEN TREGIMET POPULLORE ARBËRESHE TË AT VINÇENC MALAJ

  Feb 23, 15 • 1797 Views • LetërsiNo Comments

  At Vinçenc Malaj (1928-2000), françiskani nga Tuzi, studiuesi më competent i Kuvendit të Arbnit dhe studiues i zellshëm i folklorit shqiptarë, i traditës së pasur të kombit tonë, ka punuar edhe si hulumtues i folklorit te Arbreshët e Italisë. Ai...

 • DITA NDËRKOMBËTARE E GJUHËS AMTARE (21 SHKURT)

  Feb 21, 15 • 4770 Views • Kulturë, LetërsiNo Comments

  Që nga viti 1999 kur UNESCO kishte shpkallur 21 shkurtin ditë ndërkombëtare të gjuhës amtare, çdo vit gjithandej nëpër botë organizohen manifestime kombëtare e ndërkombëtare, me qëllim të ruajtjes dhe promovimit të gjuhëve amtare. Në vitin...

 • At ZEF PLLUMI NË FRËNGJISHT

  Feb 10, 15 • 1213 Views • Kulturë, LetërsiNo Comments

  At Zef Pllumi, është vigan i kulturës shqiptare. Ai përjetoi kalvarin shqiptar gjatë komunist dhe si françeskani i madh jetoi për të treguar një histori mynxyrash të tmerrshmet që i përjetoi ai, populli shqiptar dhe kisha në Shqipëri, dhe...

 • LAHUTA E MALCÍS – NJË VEPËR MISIONI

  Feb 9, 15 • 5444 Views • Kulturë, LetërsiNo Comments

  Shkruan: Xhavit BEQIRI   Poeti kombëtar shqiptar, At Gjergj Fishta, është autor i epit Lahuta e Malcís, e cila nisi të shkruhej që në vitet e para të shekullit XX, ndërsa u botua si vepër e tërësishme vetëm më 1937. Pasi u prit me ngazëllim...

 • TË RISHKRUASH HISTORINË – NDËRGJEGJA E KADARESË

  Jan 28, 15 • 2471 Views • Kulturë, LetërsiNo Comments

  Përqasje për romanin e Ismail Kadaresë “Ura me tri harqe”  Shkruan: Don Fatmir KOLIQI Opusi kadarean është një univers letrar origjinal. Vepra e tij ka klasicizëm e modernitet, antikitet e bashkëkohësi. Prandaj, ai që rrok lapsin për të...

 • SKENDERBEU, DY TINGELLIMA TE PANJOHURA NE 541 VJETORIN E VDEKJES

  Jan 18, 15 • 1409 Views • LetërsiNo Comments

  Shkruan:  Ledi SHAMKU SHKRELI  Ka një debat të rëndësishëm mbi Gjergj Kastriotin këtë periudhë në Shqipëri. Por duket se edhe jashtë saj. Në t’vërtetë ky debat nuk është aspak i ri, ka mbi pesë shekuj e gjysëm që mbahet i ndezur. Nëse...

 • GJERGJ KASTRIOTI – FRYMËZUES I PËRHERSHËM I KRIJUESVE TANË

  Jan 17, 15 • 1867 Views • LetërsiNo Comments

  Shkruan: Xhavit BEQIRI Ky tekst është shkruar me synimin që të rikujtojë se, tërë këta shekuj, figura e Kastriotit ka mbetur më e parapëlqyera për shumë poetë, shkrimtarë e studiues shqiptarë. Kryeheroi shqiptar, Gjergj Kastrioti –...