Aktualitet

PROGRAMI I FESTËS SË PASHKËVE 2024 NË KATEDRALEN SHËN NËNË TEREZA NË PRISHTINË

Të dashur besimtarë/e, miq e dashamirë,   Kisha Katolike në Kosovë, përkatësisht Ipeshkvia Prizren-Prishtinë, me gëzim e shpall programin e...

Disa porosi të Shën Nënës Tereze për Pashkë

Vetëm dashuria do ta shpëtojë botën. Pa Dashuri dhe flijim jeta s’ka kuptim. Nëse do ta ndërrosh botën, shko në...

Takimet kulturore “PENA E DRITËS” organizon promovimin e librit “Shqipëria dhe Tokat e Lirueme 1939-1946” të Romeo Gurakuqit

Takimet kulturore “PENA E DRITËS”, në takimin e saj të dytë, organizon promovimin e kryeveprës së historianit të mirënjohur Romeo...

Të enjten, më 22 shkurt, Sh. B. “Drita” prezanton botimet e vitit 2023 në bibliotekën “Ernest Koliqi” në Prishtinë

Njoftojmë të gjithë miqtë e librit se shtëpia botuese “DRITA” rikthehet me ngjarjen kulturore të përvjetshme, të prezantimit të botimeve...

PROGRAMI I KRISHTLINDJES 2023 NË KATEDRALEN SHËN NËNË TEREZA NË PRISHTINË

Të dashur besimtarë/e, miq e dashamirë,   Kisha Katolike në Kosovë, përkatësisht Dioqeza Prizren-Prishtinë, me gëzim e shpall programin e...

Akademi Solemne për “Ditët e Bogdanit” në Prishtinë

Më 6 dhjetor 2023, ditë e mërkurë, në ditëkujtimin e kalimit në amshim të Imzot Pjetër Bogdanit, Dioqeza Prizren-Prishtinë, në...

Deklaratë për Media e Ipeshkvisë Prizren-Prishtinë për gjendjen aktuale në veri të Kosovës

Deklaratë për Media e Ipeshkvisë Prizren-Prishtinë për gjendjen aktuale në veri të Kosovës   Ipeshkvia Prizren-Prishtinë shpreh shqetësim të thellë...

Manifestimi “TAKIMET E DOM MIKELIT” 2023 NË STUBËLL

Miq dhe dashamirë të kulturës dhe arsimit shqip, Me shumë gëzim ju lajmërojmë se sivjet Manifestimi Tradicional Kulturor e Shkencor...

Ditët e Nënë Terezës 2023

Miq e dashamirë, Ju prezantojmë programin e “Ditëve të Nënë Terezës 2023”, të cilat mbahen kryesisht në Prishtinë, pranë Katedrales...

Imzot Dodë Gjergji: Nderimi ynë për Nënë Terezën është një privilegj

Nga Imzot Dodë Gjergji Ipeshkëv i Dioqezës Prizren–Prishtinë     Zonja dhe zotërinj, vëllezër dhe motra,   Jemi bashkuar në...