Libri i parë ndër ne për Shën Jeronimin

Nga Sarë Gjergji   Me rastin e Jubileut të madh të 1600-vjetorit të kalimit në amshim të Shën Jeronimit, u botua edhe libri i autorit Prend Buzhala me titull “SHËN JERONIMI DHE BOTA ILIRE”, Vëllimi i parë (Nga seria : SHËN JERONIMI ILIR, NJË FIGURË E MADHE BOTËRORE) – Lena & SHKSH “Dom MIkel Tarabulluzi”, Prishtinë – Stubëll 2020. Siç dihet, data 30 shtator e vitit 420 mbas Epokës së Re, shënon datën e shkuarjes në përjetësi të [&hellip

“Samaritanus Bonus” kundër Eutanazisë: “I pashërueshëm nuk do të thotë i pamjekueshëm”

“Samaritanus Bonus”, letra e Kongregatës për Doktrinën e Fesë, miratuar nga Papa, dënon sërish çdo formë eutanazie dhe vetëvrasjeje të asistuar. Shpreh edhe mbështetjen e Kishës për familjet dhe punonjësit shëndetësorë.   “I pashërueshëm nuk është kurrë sinonim me i pamjekueshëm”: kush është i sëmurë në gradën e fundit ka të drejtë të pritet mirë, të ketë gjithë kujdesin e dashurinë, që i nevojitet. Kështu shkruhet në “Samaritanus Bonus”, letra e Kongregatës për Doktrinën e Fesë, kushtuar “kujdesit [&hellip

6-vjetori i vizitës së Papa Françeskut në Shqipëri

Mё 21 shtator 2014 Papa Françesku zgjodhi udhën e Shqipërisë për të vizituar kontinentin e Vjetër – Evropën. E, në Tiranё, Ati i Shenjtë Bergoglio kujtoi se “forca e besimit nё Zotin dhe e çdo komuniteti fetar është dashuria e Hyjit” qё fiton mbi çdo kundërshti e tё keqe. “Memoria e martirëve, që qëndruan besnikërisht në fenё e tyre në Zotin, gjatë diktaturës komuniste, është garanci për të ardhmen e Shqipërisë; sepse gjaku i tyre është farë që [&hellip

QYTETE MESJETARE TË KOSOVËS: Një shëtitje nëpër qytete e tregje (II)

Nga Prof. Dr. Jahja Drançolli   Krahas termit qytet në terminologjinë mesjetare shpesh ndeshim edhe në termin Gradina. Gradinat i ndeshim në lartësi, mezi të arritshme, e rrafshuar në krye me gjurmët e një vendbanimi ose të fortifikatës. Në disa raste, gradina është thjesht një përcaktim topografik për pozicionin, që të kujton fortifikimin e rrënuar. Toponimi është i zakonshëm për zonat kodrinore dhe malore. Më shpesh këto janë vende që në aspektin kronologjik përputhen me kohën e metaleve, [&hellip

Papa: “Gazetari i krishterë nuk duhet të fsheh të vërtetën, as ta manipulojë informimin”

Papa takohet me delegacionin e së Përjavshmes së krishterë belge “Tertio” që kremton sot 20-vjetorin e themelimit, dhe i falënderon pjesëmarrësit për kontributin e çmuar që japin në fushën e informimit e të komunikimit, duke skicuar edhe identikitin e gazetarit të krishterë: “Ju jeni bujqit, që hedhin farën e shpresës për një të nesërme më të mirë. Në rrethanat e kësaj kohe, mjetet e komunikimit shoqëror duhet të kontribuojnë që njerëzit të mos sëmuren nga vetmia e të [&hellip

KISHA NË KOSOVË

TË REJA

TË REKOMANDUARA

Krishti në Kryq i lagur nga lotët e Qiellit

Krishti në Kryq i lagur nga lotët e Qiellit

Imazhe, shenja dhe fjalë të lutjes për botën që Papa Françesku deshi të kremtonte për t’iu lutur Zotit për fundin e pandemisë.   Protagonisti i lutjes që mbrëmjen e 27 marsit – herëshim i të Premtes së Madhe – Papa Françesku kremtoi në një Shesh të Shën Pjetrit të zbrazët e të[lexo më shumë]
Mendime të Papa Françeskut për mjekët dhe infermierët, samaritanë të mirë

Mendime të Papa Françeskut për mjekët dhe infermierët, samaritanë të mirë

Po ju propozojmë disa reflektime të Papës Françesku mbi punën jashtëzakonisht të rëndësishme të personelit shëndetësor, që, në këto kohë kaq të vështira, është në vijën e parë të frontit kundër pandemisë së koronavirusit.   Në këto ditë sprove të rëndë, për shkak të përhapjes së Covid-19, pavarësisht nga dekretet qeveritare, ka njerëz[lexo më shumë]
Dorën në zemër në kohën e COVID-19

Dorën në zemër në kohën e COVID-19

Nga Arbnora Gojani Mazreku   Ndërsa po hyjmë në epokën e kërcitjeve të bërrylave dhe fërkimit të këmbëve si përshëndetje (të cilat sinqerisht, më duken përshëndetje qesharake dhe jo profesionale e as të sinqerta), më lejoni t'ju kujtoj për gjestin ‘dorën në zemër’, të përdorur edhe si përshëndetje. Si shqiptare, jam rritë duke[lexo më shumë]
Emërshenjti i të gjitha kohëve: Shën Hieronimi ilir, 340- 30 shtator 420

Emërshenjti i të gjitha kohëve: Shën Hieronimi ilir, 340- 30 shtator 420

Nga Prend BUZHALA   Tha një françeskan bashkëkohor: ja një shenjtor për të gjitha kohët. Data 30 shtator 420 pas Krishtit, shënon vitvdekjen e Shën Hieronimit ilir (340-420), pajtor i bibliotekave, përkthyesve, satiristëve e polemistëve, dhe, mbasi ishte përkthyes i Biblës, përzgjidhet edhe pajtor i shkrimtarëve dhe gazetarëve të krishterë. Mbi të[lexo më shumë]
Kontributi i ilirëve në civilizimin perëndimor: rasti i Shën Jeronimit

Kontributi i ilirëve në civilizimin perëndimor: rasti i Shën Jeronimit

Nga Gjon BERISHA   Historia dhe jeta e ilirëve dhe e Ilirisë, veçse nga autorët grekë e romakë, u shkrua dhe u shqyrtua edhe nga autorë të tjerë, prejardhja e të cilëve shpesh nuk është ditur saktësisht. Kjo ndodhte, meqë ata shkruanin në gjuhën greke apo latine, pastaj biografia e tyre shpesh[lexo më shumë]
Historik i shkurtër i Ipeshkvisë së re Prizren – Prishtinë

Historik i shkurtër i Ipeshkvisë së re Prizren – Prishtinë

Nga Don Lush Gjergji   Krishterimi ndër ilirët Krishtërimi ndër ilirët i ka rrënjët e lashta apostolike, që nga zanafilla, me Shën Palin dhe nxënësit e tij, të cilët e sollën Ungjillin ndër të parët tanë. Për këtë kemi dëshmi biblike, historike dhe arkeologjike, që bindshëm tregojnë se të parët tanë, Ilirët, ishin[lexo më shumë]
Frangu i Bardhë - Rojë e continuum­it tonë identitar

Frangu i Bardhë - Rojë e continuum­it tonë identitar

Nga Ledi SHAMKU    "Legere et non intelligere, negligere est"[1] ­ Katoni   Jo rastësisht Dictionarium-in Bardhi e filloi me maksimën e Katonit; ai dyshonte se, sikundër kish ndodhur me Budin ca më parë, edhe ai do të lexohej por rrezikonte të mos kuptohej. Dhe ndofta ka pasur të drejtë në dyshimin e tij, [lexo më shumë]
Religjioni dhe letërsia

Religjioni dhe letërsia

Nga Thomas Stearns Eliot   Kjo që kam për të thënë këtu është kryesisht në mbështetje të pohimeve që vijojnë; parë nga një pikëvështrim përfundimtar etik dhe teologjik, kritika letrare duhet të mbështet edhe më mirë nga kritika. Për deri sa në çdo epokë ekziston një marrëveshje e tillë e përbashkët mbi[lexo më shumë]