Kulturë

Vlerësimi i Ismail Kadaresë për Nënën Tereze

Arkmorti i shkrimtarit Ismail Kadare, i vendosur në sallën e Operës dhe Baletit në Tiranë, për homazhe në ditëvarrimin e...

Imzot Dodë Gjergji për Kadarenë: Sot kombi ynë po e varros një prej figurave më të ndritura të letërsisë shqiptare

Në ditën e varrimit të shkrimtarit Ismail Kadare, ipeshkvi ynë, Sh. T. Imzot Dodë Gjergji, në faqen e tij zyrtare...

Pjetër SHALA, argjipeshkëv i Shkupi (1830 – 1846)

Pjetri, nga fisi Shala, nga e kanë prejardhjen të parët e tij, mbante gjithashtu edhe mbiemrin Gllasnoviq njëlloj si nipat...

In memoriam: Ismail Kadare (1936 – 2024)

Të dashur miq e dashamirë të veprës së madhe të kolosit tonë kulturor dhe letrar, tashmë të ndjerit Ismail Kadare,...

“Pena e Dritës” organizon promovimin e librit “HYRJE NË KRISHTERIM” të J. Ratzinger – Papa Benedikti XVI

Në kuadër të takimeve kulturore “Pena e Dritës”, që organizohen nga Sh. B. “Drita” dhe biblioteka “Ernest Koliqi”, të enjten,...

Kaloi në amshim arbëreshi Atë Antonio BELLUSHI (1934 – 2024)

Nga Don Lush Gjergji   Mbrëmë vonë, në ora 22. 26,  prof. Italo FORTINO (vëllai i të ndjerit Imzot Eleuterio...

Matej KRASNIQI, argjipeshkëv i Shkupit ( 1816 – 1829)

Nga Don Frok Zefi   Mateu, i biri i Antonit, nga fisi i Krasniqëve, (prej nga erdhën të parët e...

U mbajtën “Takimet e De Radës” në Llapushnik

Të shtunën, më 1 qershor 2024, për të tetën herë, u mbajtën Takimet e Qershorit, tashmë të riemëruara Takimet e...

PANAIRI I 24-t I LIBRIT “PRISHTINA 2024”

Shoqata e Botuesve të Kosovës, e cila organizon Panairin e Librit në Prishtinë, ka dalë me njoftimin se tashmë janë...

PROZA MODERNE E ERNEST KOLIQIT

Nga Agnesa BEQIRI   Koliqit i është dhënë atributi i nismëtarit të prozës moderne shqipe. Moderniteti paraqet risi në qasjen...