Opinion

15 këshillat e Papa Françeskut për të qenë të lumtur

Nga Isabella H. de Carvalho   Në një libër të botuar në nëntor të vitit 2022, Papa Françesku flet se...

In memoriam: Papa Benedikti XVI (2005-2013)  

JETA  Kardinali Joseph RATZINGER, papa Benedikti XVI u lind në Marktl të Bavarisë më 16 prill 1927, të Shtunë e...

SINQERITETI – PASQYRA E SHPIRTIT

Nga M.Franciska(Suzana) Lekaj   Të shkruash dhe të flasësh për rёndёsinё dhe vlerën e sinqeritetit, nuk është aspak e thjeshtë,...

Fjalimi i Nënë Terezës në ceremoninë e dorëzimit të Çmimit Nobel për Paqe

E shenjta Nënë Tereza nderohet me Çmimin Nobel për Paqe më 10 dhjetor 1979. Ajo mban një fjalim shumë të...

Pesë vizitat e Shën Nënë Terezës në Kosovë

Nga Don Lush GJERGJI   Në 25-vjetorin e kalimit në amshim të Nënë Terezës, për lexuesit e Dritës Don Lush...

Koncili e Kisha “nënё e dashur e të gjithëve”

Gjashtëdhjetë vjet pas Koncilit Vatikanit II, një rrugëtim që vazhdon   Nga Andrea TORNIELLI   “Kisha Katolike, duke ngritur përmes...

Kisha arbëreshe në mbrojtje të identitetit fetar të krishterë (lindor) dhe arbëror (shqiptar)

Nga Don Lush Gjergji   Historiku i themelimeve të rëndësishme fetare dhe kombëtare Historia dëshmon dhe tregon që Kisha katolike...

MBRETËRESHA DHE SHENJTËRESHA: Dy ikona të shekullit XX: Shën Nëna Tereza dhe Mbretëresha Elizabeth II

Mbretëresha britanike dhe Shenjtëresha shqiptare, dy ikona të shekullit të kaluar, kanë lenë pas një trashëgimi – secila në mënyrat...

Nëna Tereze, formimi i saj kulturor shqiptar: në familje, në Kishën dhe në shkollën shqipe 

Nga Prend BUZHALA   A ka mundur të qëndrojë Nëna Tereze jashtë kulturës ku u formua? A ka formim njerëzor...

Atë Brian: Katedralja e Shën Nënë Terezës, një shenjtërore tejet e rëndësishme për popullin e Kosovës

E risjellim përvojën e Atë Brian Kolodiajchuk, postulatorit të kanonizimit të Nënë Terezës, gjatë vitizitës së tij në vitin 2017...