Fatmir Koliqi

 Jezusi: “Profeti ndahet pa nder vetëm në vendin e vet…”

E diela XIV gjatë vitit – Viti B   Leximi i parë   Ez 2, 2-5 Izraeli është një popull...

Caritas Kosova merr pjesë në takimin e caritaseve të rajonit në Zagreb

Më 2 dhe 3 korrik 2024, Zagrebi priti një takim të rëndësishëm të nëntë Caritaseve nga Rajoni, i cili mblodhi...

Vlerësimi i Ismail Kadaresë për Nënën Tereze

Arkmorti i shkrimtarit Ismail Kadare, i vendosur në sallën e Operës dhe Baletit në Tiranë, për homazhe në ditëvarrimin e...

Imzot Dodë Gjergji për Kadarenë: Sot kombi ynë po e varros një prej figurave më të ndritura të letërsisë shqiptare

Në ditën e varrimit të shkrimtarit Ismail Kadare, ipeshkvi ynë, Sh. T. Imzot Dodë Gjergji, në faqen e tij zyrtare...

Pjetër SHALA, argjipeshkëv i Shkupi (1830 – 1846)

Pjetri, nga fisi Shala, nga e kanë prejardhjen të parët e tij, mbante gjithashtu edhe mbiemrin Gllasnoviq njëlloj si nipat...

In memoriam: Ismail Kadare (1936 – 2024)

Të dashur miq e dashamirë të veprës së madhe të kolosit tonë kulturor dhe letrar, tashmë të ndjerit Ismail Kadare,...

Jezusi i tha: “Vajzë, po të them, ngrihu!”

E diela e XIII gjatë vitit – Viti B   Leximi i parë   Urt 1, 13-15; 2, 23-24 Hyji...

“Pena e Dritës” organizon promovimin e librit “HYRJE NË KRISHTERIM” të J. Ratzinger – Papa Benedikti XVI

Në kuadër të takimeve kulturore “Pena e Dritës”, që organizohen nga Sh. B. “Drita” dhe biblioteka “Ernest Koliqi”, të enjten,...

A ke menduar ndonjëherë se Zoti fle e nuk të dëgjon në vështirësi?!

E diela e XII gjatë vitit – Viti B   Leximi i parë   Jb 38, 1.8-11 Njeriu modern ka...

Papa: shkenca të jetë në shërbim të njeriut, jo për shkatërrimin e tij

Në audiencën me pjesëmarrësit në konferencën “Vrimat e zeza, valët gravitacionale dhe singularitetet e hapësirë-kohës” në kujtim të Át George...