Fatmir Koliqi

MBRETËRESHA DHE SHENJTËRESHA: Dy ikona të shekullit XX: Shën Nëna Tereza dhe Mbretëresha Elizabeth II

Mbretëresha britanike dhe Shenjtëresha shqiptare, dy ikona të shekullit të kaluar, kanë lenë pas një trashëgimi – secila në mënyrat...

Gëzimi i Zotit për pendimin e mëkatarëve

E diela XXIV gjatë vitit – viti C   Leximi i parë   Dal 32, 7-11.13-14 Kur një mëkatar i afrohet...

At Gjergj Fishta: “Të Lémt e Zojës”

Me 8 shtator Kisha katolike romake kremton festën e Lindjes të së Lumes Mari Virgjër. Tradita e kësaj feste lindi...

Një budist e gjen Jezusin nëpërmjet Nënë Terezës

Një takim personal me Nënë Terezën dhe veprën e saj në shërbim të të varfërve, të mënjanuarve dhe të vdekurve...

I Matanshmi në mesin e jetës sonë (Ps 139)

O Zot, ti më shqyrton dhe me njeh, ti di kur rri e kur ngrihem, prej së largu i njeh...

Imzot Zef Gashi: Shën Nënë Tereza është dhurata me e çmuar e popullit dhe kishës sonë për njerëzimin

Homelia e plotë e Sh. T. Imzot Zef Gashit, argjipeshkëv i Tivarit në pension, në Festën e Shën Nënë Terezës,...

Gruaja e Tejkohshme

Në ditëfestën e Shenjtëreshës Shqiptare   Nga Don Fatmir Koliqi   Gonxhe Bojaxhiu, bija e dy prindërve të devotshëm shqiptar,...

Programi i festës i Shën Nënë Terezës në Katedrale 2022

Të dashur besitmarë/e, Të nderuar qytetarë/e. Ju njoftojmë se të hënën, më 5 shtator 2022, është ditëfesta e Shën Nënë...

Organizohet ekspozitë me fotografi ekskluzive të Shën Nënë Terezës “E kam në zemër popullin tem Shqiptar”

Në kuadër të manifestimit “Ditët e Nënë Terezës”, të hënën, me 5 shtator, në orën 13:00, pas meshës solemne të...

Ta ndjekësh Jezusin me dashuri të pakusht!

E diela XXIII gjatë vitit – Viti C   Leximi i parë   Urt 9, 13-18 Autori do t’u shpjegojë hebrenjve...