Një lutje për Gjithësinë. Fillon Viti i Veçantë kushtuar enciklikës “Laudato si’”

Këtë të diele, më 24 maj, me “Lutjen e përbashkët për tokën dhe njerëzimin”, fillon një Vit i Veçantë kushtuar Enciklikës “Laudato Si’”. Promovuar nga Dikasteri për Shërbimin e Zhvillimit të Gjithanshëm Njerëzor, do të karakterizohet nga takime të shumta për t’u thelluar në temën e ekologjisë së gjithanshme.   Ekologjia e gjithanshme të bëhet paradigmë e re e drejtësisë, sepse natyra nuk është një “kornizë e thjeshtë” e jetës njerëzore: ky, thelbi i Enciklikës së dytë të [&hellip

Imzot Dodë Gjergji i dërgon letër urim Kryemyftiut Tërnava për festën e Fitër Bajramit

  Prot. Nr. 94/2020                                                           Prishtinë, 23 maj 2020   Bashkësisë Islame në Kosovë Shumë të nderuarit Kryemyfti Zotni NaimTërnava Rr. Bajram Kelmendi nr. 84 10000 Prishtinë   Fort i nderuar Kryemyfti,                                   rrethanat e jashtëzakonshme në situatën e pandemisë Covid-19, na kanë detyruar që edhe ne bashkësitë fetare të bartim pjesën tonë të përgjegjësisë. Kështu që besimtaret e besimtarët tanë kanë qenë të privuar nga lutjet e rregullta nëpër Xhami dhe ushtrimin e Kultit Hyjnor nëpër Kishat tona. [&hellip

Papa Françesku: misioni është dhuratë falas e Shpirtit Shenjt, jo fryt i strategjive  

Mesazhi i Papa Françeskut për Veprat Misionare Papnore: të shmanget vetë-promovimi dhe kremtimi i nismave për të bërë reklamë. Të jesh misionar është pasqyrim i mirënjohjes për gjithçka është marrë dhuratë nga Zoti.   Kumtimi i Ungjillit është “tjetër gjë, në krahasim me çdo prozelitizëm politik a kulturor, psikologjik a fetar”. Misioni është dhuratë falas e Shpirtit Shenjt e nuk mund t’u besohet “kurseve të caktuara formimi” dhe as atyre “aparteve kishtare”, që “përqendrohen në maninë për të [&hellip

Poezi e nobelistit polak Czesław Miłosz kushtuar Papës Gjon Palit II

Ode në ditëlindjen e tetëdhjetë të Papës Gjon Palit II   Nga CZESŁAW MIŁOSZ, poet e nobelist polak    Vijmë te ti, si njerëz fe brishtë, Që të mund të na forcosh me shembullin e jetës tënde Dhe të na çlirosh nga ankthi Për të nesërmen dhe vitin që vjen. Shekulli yt i njëzetë U bë i famshëm nga emrat e tiranëve të fuqishëm Dhe nga asgjësimi i shteteve të tyre grabitqare. E dije që duhej të ndodhte. [&hellip

Thuani Nënës, mikës sime, se drita që ka ndezë në jetën time vazhdon të ndriçojë!

Nga Nënë Tereza   «Nuk do ta harroj kurrë herën e parë që kam qenë në Bourke, në vizitë tek motrat. Kështu u shpreh një herë Nënë Tereza duke treguar një ngjarje të veçantë që përjetoi. Shkuam në periferi të qytetit. Njerëzit jetonin në baraka të bëra me karton. Hyra në njërën nga ato shtëpi të vogla. Po e quaj « shtëpi », sepse në fakt bëhej fjalë për një dhomë të vetme. I thashë atij njeriut që [&hellip

KISHA NË KOSOVË

TË REJA

TË REKOMANDUARA

Krishti në Kryq i lagur nga lotët e Qiellit

Krishti në Kryq i lagur nga lotët e Qiellit

Imazhe, shenja dhe fjalë të lutjes për botën që Papa Françesku deshi të kremtonte për t’iu lutur Zotit për fundin e pandemisë.   Protagonisti i lutjes që mbrëmjen e 27 marsit – herëshim i të Premtes së Madhe – Papa Françesku kremtoi në një Shesh të Shën Pjetrit të zbrazët e të[lexo më shumë]
Mendime të Papa Françeskut për mjekët dhe infermierët, samaritanë të mirë

Mendime të Papa Françeskut për mjekët dhe infermierët, samaritanë të mirë

Po ju propozojmë disa reflektime të Papës Françesku mbi punën jashtëzakonisht të rëndësishme të personelit shëndetësor, që, në këto kohë kaq të vështira, është në vijën e parë të frontit kundër pandemisë së koronavirusit.   Në këto ditë sprove të rëndë, për shkak të përhapjes së Covid-19, pavarësisht nga dekretet qeveritare, ka njerëz[lexo më shumë]
Dorën në zemër në kohën e COVID-19

Dorën në zemër në kohën e COVID-19

Nga Arbnora Gojani Mazreku   Ndërsa po hyjmë në epokën e kërcitjeve të bërrylave dhe fërkimit të këmbëve si përshëndetje (të cilat sinqerisht, më duken përshëndetje qesharake dhe jo profesionale e as të sinqerta), më lejoni t'ju kujtoj për gjestin ‘dorën në zemër’, të përdorur edhe si përshëndetje. Si shqiptare, jam rritë duke[lexo më shumë]
Emërshenjti i të gjitha kohëve: Shën Hieronimi ilir, 340- 30 shtator 420

Emërshenjti i të gjitha kohëve: Shën Hieronimi ilir, 340- 30 shtator 420

Nga Prend BUZHALA   Tha një françeskan bashkëkohor: ja një shenjtor për të gjitha kohët. Data 30 shtator 420 pas Krishtit, shënon vitvdekjen e Shën Hieronimit ilir (340-420), pajtor i bibliotekave, përkthyesve, satiristëve e polemistëve, dhe, mbasi ishte përkthyes i Biblës, përzgjidhet edhe pajtor i shkrimtarëve dhe gazetarëve të krishterë. Mbi të[lexo më shumë]
Kontributi i ilirëve në civilizimin perëndimor: rasti i Shën Jeronimit

Kontributi i ilirëve në civilizimin perëndimor: rasti i Shën Jeronimit

Nga Gjon BERISHA   Historia dhe jeta e ilirëve dhe e Ilirisë, veçse nga autorët grekë e romakë, u shkrua dhe u shqyrtua edhe nga autorë të tjerë, prejardhja e të cilëve shpesh nuk është ditur saktësisht. Kjo ndodhte, meqë ata shkruanin në gjuhën greke apo latine, pastaj biografia e tyre shpesh[lexo më shumë]
Historik i shkurtër i Ipeshkvisë së re Prizren – Prishtinë

Historik i shkurtër i Ipeshkvisë së re Prizren – Prishtinë

Nga Don Lush Gjergji   Krishterimi ndër ilirët Krishtërimi ndër ilirët i ka rrënjët e lashta apostolike, që nga zanafilla, me Shën Palin dhe nxënësit e tij, të cilët e sollën Ungjillin ndër të parët tanë. Për këtë kemi dëshmi biblike, historike dhe arkeologjike, që bindshëm tregojnë se të parët tanë, Ilirët, ishin[lexo më shumë]
Frangu i Bardhë - Rojë e continuum­it tonë identitar

Frangu i Bardhë - Rojë e continuum­it tonë identitar

Nga Ledi SHAMKU    "Legere et non intelligere, negligere est"[1] ­ Katoni   Jo rastësisht Dictionarium-in Bardhi e filloi me maksimën e Katonit; ai dyshonte se, sikundër kish ndodhur me Budin ca më parë, edhe ai do të lexohej por rrezikonte të mos kuptohej. Dhe ndofta ka pasur të drejtë në dyshimin e tij, [lexo më shumë]
Religjioni dhe letërsia

Religjioni dhe letërsia

Nga Thomas Stearns Eliot   Kjo që kam për të thënë këtu është kryesisht në mbështetje të pohimeve që vijojnë; parë nga një pikëvështrim përfundimtar etik dhe teologjik, kritika letrare duhet të mbështet edhe më mirë nga kritika. Për deri sa në çdo epokë ekziston një marrëveshje e tillë e përbashkët mbi[lexo më shumë]