Aktualitet

Deklaratë për Media e Ipeshkvisë Prizren-Prishtinë për gjendjen aktuale në veri të Kosovës

Deklaratë për Media e Ipeshkvisë Prizren-Prishtinë për gjendjen aktuale në veri të Kosovës   Ipeshkvia Prizren-Prishtinë shpreh shqetësim të thellë...

Manifestimi “TAKIMET E DOM MIKELIT” 2023 NË STUBËLL

Miq dhe dashamirë të kulturës dhe arsimit shqip, Me shumë gëzim ju lajmërojmë se sivjet Manifestimi Tradicional Kulturor e Shkencor...

Ditët e Nënë Terezës 2023

Miq e dashamirë, Ju prezantojmë programin e “Ditëve të Nënë Terezës 2023”, të cilat mbahen kryesisht në Prishtinë, pranë Katedrales...

Imzot Dodë Gjergji: Nderimi ynë për Nënë Terezën është një privilegj

Nga Imzot Dodë Gjergji Ipeshkëv i Dioqezës Prizren–Prishtinë     Zonja dhe zotërinj, vëllezër dhe motra,   Jemi bashkuar në...

Kontributi i Nënë Terezës në shkollim, arsimim dhe qytetërim

Nëna Tereze mësuese, profesoreshë dhe drejtoreshë e shkollës Shën Maria në Kalkutë   Nga Don Lush Gjergji   Gonxhe Bojaxhiu,...

Akademi solemne në ditëlindjen e Shën Nënë Terezës

Ipeshkvia Prizren-Prishtinë në bashkëpunim me ITSHKSH   organizon   Akademi Solemne Në ditëlindjen e Shën Nënë Terezës   me të...

Imzot Dodë Gjergji: Krerët tanë të bëhen një mendje për të mirën e përbashkët të vendit!

Imzot Dodë Gjergji, sot, në festën e Shën Ndout në Gjakovë, gjatë predikimit të tij, bëri thirrje pushtetarëve të dy...

PANAIRI I 23-TË I LIBRIT “PRISHTINA 2023”

Kemi filluar tashmë numërimin mbrapsht deri në ditën kur të gjithë pasionantët e librit takohen në kryengjarjen e fushës së...

Të shtunën, më 20 maj shënohet DITA E BIBLIOTEKËS “Ernest Koliqi” në Prishtinë

Shumë të dashur miq, dashamirë të kulturës dhe të librit, me shumë gëzim ju lajmërojmë se, ditën e shtunë, më...

1 MAJ – FESTA E PUNËTORËVE

Është kjo Festë e punës të cilën Kisha Katolike ka dashur ta vlerësojë edhe më tej duke ia kushtuar jetën...