Drita

AKADEMI SOLEMNE PËR “DITËT E BOGDANIT” 2023 NË PRISHTINË

PRISHTINË, 6 dhjetor 2023: Në Qendrën “BogdaniPolis”, në Katedralen Shën Nënë Tereza në Prishtinë, të mërkurën, më 6 dhjetor 2023,...

Takimi i Rinisë Dioqezan në Prishtinë 2023

Sot, ditë e shtunë, më 25 nëntor 2023, në vigjiljen e festës së Krishtit Mbreti i Gjithësisë, u mbajt takimi...

DOKUMENTE NGA ARKIVI I VJENËS: Famullitari i Ferizajt kërkon hapjen e shkollës në gjuhën shqipe në vitin 1905

Nga Don Nikson Shabani Këto ditë, kur me shumë pietet e përkujtojmë 115-vjetorin e Kongresit të Alfabetit të gjuhës shqipe,...

Karabinierët e festojnë patjoren e tyre “Virgo Fidelis” në Katedralen Shën Nënë Tereza në Prishtinë

Festa e Kushtimit të Virgjrës Mari, më 21 nëntor 2023, këtë herë u shënua në mënyrë krejt të veçantë Katedralen...

Imzot Dodë Gjegji priti në vizitë provincialen e re të motrave të  Nënë Terezës, Motër Lysa Arackokunnel

Dje, më 9 nëntor, në orët e paradites, ipeshkvi ynë Imzot Dodë Gjergji ka pritur në vizitë provincialen e re...

U mbajt Manifestimi Letrar, Kulturor e Shkencor “Takimet e Dom Mikelit” 2023 në Stubëll

Në Stubëll të Epërme, në Komunën e Vitisë, të shtunën më 23 shtator 2023, u mbajt manifestimi letrar, kulturor dhe...

Festa dhe përshpirtëria e Zemrës së Krishtit

Në qytetin Paray-le-Monial, në një kuvend të Vizitës së Zojës, rreth vitit 1670, në kohën e tetëditëshit të festës së...

Kryeministri i Malit të Zi, z. Dritan Abazović, viziton Katedralen Shën Nënë Tereza

Sot në orët e pasditës së vonë, Kryeministri i Malit të Zi, z. Dritan Abazović ka vizituar Katedralen e Shën...

LETRA APOSTOLIKE “PATRIS CORDE” E ATIT TË SHENJTË FRANÇESKUT ME RASTIN E 150-VJETORIT TË SHPALLJES SË SHËN JOZEFIT PAJTOR I KISHËS UNIVERSALE

LETRA APOSTOLIKE   PATRIS CORDE   E ATIT TË SHENJTË FRANÇESKUT   ME RASTIN E 150-VJETORIT TË SHPALLJES SË SHËN...

Kosova në marrëdhëniet diplomatike Zvicër-Jugosllavi (VI)

Kosova në marrëdhëniet diplomatike Zvicër-Jugosllavi (VI Me rastin e 15-vjetorit të pavarësisë së Kosovës Nga Zef Noka Dokumenti nr. 13....