Drita

Njeti Papës për muajin nëntor: të lutemi për shpirtin e dialogut, takimit dhe pajtimit në Lindjen e Mesme

“Të lutemi që në Lindjen e Mesme të lind një shpirt i dialogut, i takimit dhe i pajtimit.” Kjo është...

 INTERVISTË/Krishterimi në Prishtinë ndër shekuj – pjesa II

Intervistë ekskluzive me historianin Prof. Dr. Jahja Drançolli   Pjesa e dytë e intervistës ekskluzive me Prof. Drançolli, mbi krishterimin...

Disiplina, çelësi i edukimit dhe i suksesit personal 

Nga M. Franciska (Suzana) Lekaj   Mungesa e theksuar e disiplinёs vihet re se është e pranishme kudo; në familje,...

Penelope Cruz: Shën Nënë Tereza, gruaja që ma ndryshoj jetën!

Aktorja e famshme holivudiane, spanjollja Penelope Cruz në një postim të saj në Instagram të shoqëruar me një fotografi me...

 “TË GJITHË JEMI VËLLEZËR” – Enciklika e re e paralajmëruar e papa Françeskut

Nga Don Mikel Sopi Të bashkuar për të tejkaluar kohën-sprovën që po vjen Paralajmërohet enciklika e papa Françeskut me titull:...

Shën Hieronimi dhe moderniteti

Nga Prend BUZHALA Figura e Shën Hieronimit zgjohet nga lashtësia dhe vjen në kohën tonë si njëri ndër personalitetet qendrore...

Revista amerikane “LIFE” e vendos Nënë Terezën ndër personalitetit më me ndikim në botë

Nga Gjekë Gjonlekaj/New York Revista e njohur amerikane “LIFE” botoi këto ditë një numër special. Kjo është njëra prej revistave amerikane më...

MONOKËL – Dom Fatmir Koliqi – 21.03.2022

Shqipëria dhe Selia e Shenjtë në kohën e Gjergj Kastriotit – Skënderbeut

(Alessandro Serra, Shqipëria dhe Selia e Shenjtë në kohën e Gjergj Kastriotit – Skënderbeut, Drita 2018, f. 92.)   Shqiptarëve...

Jemi të krijuar për t’u bërë miq

(Don Lush Gjergji, Miqtë e mi në amshim, Drita, Prishtinë 2015)   Nga Fatmir Koliqi   Para se të them...