Kulturë

Shën Jeronimi – Dalmati që ia dhuroi Biblën Europës

Nga Don Fatmir Koliqi “Ignoratio Scripturarum, ignoratio Christi est.” (Hier., prol. comm. in Is.)   Në vitin 1994, kur u...

In Memoriam Vinçenc Gjini (1935-2022), kompozitor dhe profesor

Nga Rafet Rudi   Vinçenc Gjini dhe gjenerata e tij Vinçenc Gjini në ambientin tonë kulturor njihet si kompozitor dhe...

Kompozitori Vinçenc Gjini, krijuesi i thesarit muzikor me frymëzim shpirtëror

Homazh për ditën e kalimit në amshim të kompozitorit të mirënjohur Vinçenc Gjini (23 shtator 2022)   Nga Akil Mark...

Kisha arbëreshe në mbrojtje të identitetit fetar të krishterë (lindor) dhe arbëror (shqiptar)

Nga Don Lush Gjergji   Historiku i themelimeve të rëndësishme fetare dhe kombëtare Historia dëshmon dhe tregon që Kisha katolike...

Të shtunën mbahen “Takimet e Dom Mikelit” në Stubëll   

SHKSH “Dom Mikel Tarabulluzi” – Stubëll, organizon më datë 17.09.2022, ora 10:00, në ambientet e Qendrës Rinore në Stubëll, manifestimin...

At Gjergj Fishta: “Të Lémt e Zojës”

Me 8 shtator Kisha katolike romake kremton festën e Lindjes të së Lumes Mari Virgjër. Tradita e kësaj feste lindi...

Organizohet ekspozitë me fotografi ekskluzive të Shën Nënë Terezës “E kam në zemër popullin tem Shqiptar”

Në kuadër të manifestimit “Ditët e Nënë Terezës”, të hënën, me 5 shtator, në orën 13:00, pas meshës solemne të...

HOMAZH PËR NËNËN TEREZE

Nga Sri CHINMOY     “Motër e dashurisë, Nënë e dhembshurisë” Motër e dashurisë, dhembshurihyjnorja Nëna Tereze, Çdo ditë Buzëqeshje...

Ditëlindja e Shën Nënë Terezës u kremtua me një akademi solemne

Të premten, më 26 gusht, në Qendrën “BogdaniPolis” u përkujtua ditëlindja e shenjtëreshës shqiptare, Shën Nënë Tereza, me një akademi...

Nënë Tereza – përfaqësuesja e virtyteve të kombit tonë

Zonja dhe zotërinj, Ka pasur shumë humanistë në historinë e botës. Shumë njerëz që i kanë sjellë njerëzimit vepra të...